Czy umiesz dokonac pomiaru cisnienia...
Czy umiesz zinterpretowac wyniki...
W raporcie z 2002 roku
eksperci Swiatowej Organizacji Zdrowia (WHO), zgodnie uznaja nadcisnienie tetnicze za najwieksze zagrozenia dla zdrowia ludzkosci XXI wieku. W Polsce ponad 30% doroslych, czyli wiecej niz 8 milionów osób, cierpi na te chorobe.
Ze wzgledu na zagrozenie, jakie niesie ze soba nierozpoznane i nie leczone nadcisnienie, kazdy zdrowy dorosly powinien kontrolowac swoje cisnienie co najmniej raz w roku.
Czym jest cisnienie?
Cisnienie tetnicze to sila, z jaka krew uderza w sciany naczyn krwionosnych. Wyrózniamy cisnienie skurczowe i rozkurczowe.
Cisnienie skurczowe - najwyzsze cisnienie w ukladzie tetniczym w czasie skurczu komór serca w fazie wyrzucania krwi na obwód. Prawidlowe normy cisnienia skurczowego to 90 -140 mm Hg
Cisnienie rozkurczowe - najnizsze cisnienie w ukladzie tetniczym w czasie rozkurczu komór serca w fazie rozluznienia i w fazie napelnienia. Prawidlowe normy cisnienia rozkurczowego 60-90 mm Hg.
Pomiarów cisnienia dokonujemy za pomoca aparatu: sfigmomanometru (
cisnieniomierza) rteciowego, sprezynowego, automatycznego, pólautomatycznego. Pomiar jest oznaczany wg metody Riva - Rociego.
Jak prawidlowo wykonac pomiar cisnienia.
1 Badany powinien siedziec lub lezec w wygodnej pozycji przez 5 minut w spokojnym miejscu, z ramieniem opartym na poziomie serca, nie skrepowanym ciasna odzieza. W ciagu godziny przed pomiarem osoba badana powinna unikac wysilku, skrajnych temperatur, nie jesc, nie pic kawy, nie palic.
Jesli mamy
cisnieniomierz automatyczny sprawa jest w miare prosta nalezy stosowac sie do zalecen punktu pierwszego po czym zalozyc
cisnieniomierz na nadgarstek i go uruchomic i odczytac wynik.
Sprawa sie nieco komplikuje kiedy
cisnieniomierz starszego typu (rteciowy lub sprezynowy)
2 Wzrok wykonujacego badanie powinien znajdowac sie na wysokosci menisku skali, nalezy unikac wymuszonej, niewygodnej pozycji ciala.
3 Nalezy wybrac odpowiedni rozmiar mankietu.
4 Mankiet pozbawiony calkowicie powietrza, umieszczamy co najmniej 2,5 cm powyzej zgiecia lokciowego, powinien gladko opasac ramie, nie krepujac go, jednoczesnie czesc wypelniona powietrzem winna znajdowac sie nad tetnica ramienna.
5 Aby oszacowac cisnienie, stetoskop nalezy umiescic nad tetnica, szybko napompowac mankiet do wartosci cisnienia o 30 mm Hg przekraczajacej te, przy której nastapil zanik pulsu. Opróznij mankiet z predkoscia 2-3 mm Hg/s.
6 Odczytac po uslyszeniu pierwszego tonu cisnienie skurczowe, a cisnienie rozkurczowe w momencie zaniku tonów.
7 Zawsze odczekaj ok 15 sekund przed powtórnym pomiarem.
Co zrobic kiedy stwierdzimy nadcisnienie...
U wiekszosci pacjentów leczenie staje sie konieczne, gdy wartosc cisnienia trwale przekracza 140/90 mmHg.
U chorych z nieleczonym nadcisnieniem tetniczym uklad krazenia pozostaje stale narazony na wysokie cisnienie plynacej krwi. Uszkodzeniu ulegaja naczynia tetnicze, a serce zmuszone jest do nadmiernej pracy.
U chorych na nadcisnienie tetnicze szybciej rozwija sie miazdzyca w tetnicach, czesciej wystepuje choroba wiencowa, zawal serca i udar mózgu, niewydolnosc serca, nerek i demencja.
Kazdy chory powinien wyeliminowac czynniki, które sprzyjaja wzrostowi cisnienia: nadwage, ograniczyc spozycie soli kuchennej, picie alkoholu, przestac palic papierosy i regularnie uprawiac sport. A najwazniejsze regularnie zazywac przepisane leki na nadcisnienie, dokonywac pomiarów cisnienia oraz konsultowac sie z lekarzem prowadzacym.
A TY kiedy ostatnio dokonywales (as) pomiaru cisnienia?